Aloes w kosmetykach – dlaczego jest tak bezkonkurencyjny? Aloesowe DIY


właściwości kosmetyczne aloesu

Hej Piękne Istoty! <3

Wiem że coraz więcej z Was skłania się ku naturalnym kosmetykom – nie tylko tym sklepowym ale również robionym samodzielnie w domu. Pewnie często poszukujecie doskonałych specyfików, esencji roślinnych, różnych „wytłoczyn” i wszelkiego rodzaju olejów lub wywarów, które staną się hitem nie tylko w Waszej kuchni, ale również łazience. Ja mam kilak takich substancji i niedawno do „królewskiej listy”, na którą składa się m.in. wywar z zielonej herbaty i natki pietruszki, dołączył aloes. To genialna roślina, która jest wspaniałym, wszechstronnym kosmetykiem. Jak działa na skórę? Jak wykonać domowe kosmetyki z aloesem?

Aloes w kosmetyce – właściwości

Czy wiecie, że w gęstym miąższu aloesowym skrywa się ponad 140 substancji czynnych biologicznie o wielkiej mocy i doskonałym działaniu na skórę i włosy? To bogactwo witamin, mikro- i makroelementów, nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT) oraz aminokwasów. Jak działają na urodę te wszystkie dobrodziejstwa aloesowego miąższu?

  • witaminy z grupy B regulują pracę gruczołów łojowych, a przy tym doskonale wspomagają wzrost włosów, oraz przyspieszają gojenie się ran;
  • witaminy A i C są niezwykle ważne dla skóry dojrzałej – opóźniają procesy starzenia;
  • mikro i makroelementy wspomagają regenerację komórek, pobudzają je do pracy;
  • aminokwasy spełniają podobną rolę jak powyżej, ale dodatkowo doskonale wymiatają wolne rodniki i usuwają z organizmu toksyny;
  • fajne jest to, że aloes można stosować na każdy rodzaj skóry, nawet wrażliwą; nawilżenie skóry jest prymarną zasadą pielęgnacji, która musi być spełniona przy każdym typie cery;
  • sok z aloesu to istny eliksir młodości: bardzo sprawnie wnika w głąb skóry i przyczynia się do produkcji kolagenu i elastyny (pobudza komórki tkanki łącznej do pracy);
  • aloes zwiększa elastyczność i sprężystość skóry: doskonale poprawia bowiem mikrokrążenie.

Aloes w domu – jak wyhodować kosmetyk marzeń?

Najlepiej, jeśli taki aloes kupicie z ekologicznej uprawy. Hodujecie go od sadzonki wówczas doskonale wiecie w jakich rośnie warunkach, w jakie glebie i macie piecze nad tym, czy roślinka jest podlewana wodą (nie powinno się ich absolutnie podlewać żadną odżywką do kwiatów). Kiedy Wasz aloes jest gotowy do wykorzystania w kosmetykach lub kuchni? Badania dowodzą, ze najsilniejszą koncentracją cennych składników mają rośliny 2-5 letnie. Zaskakujące jest również to, ze najwięcej cennych składników mają roślinki, które przebywają w… ciężkich warunkach! Dlatego, zanim utniecie liść aloesu – nie podlewajcie go przez około 2 tygodnie. Odcięte listki aloesu włóżcie do lodówki na 10-15 dni – ma to wpływ na miąższ aloesu i wzbogaca jego skład.

Domowe kosmetyki z aloesu – przepisy

[DIY] Maseczka do cery suchej z aloesu

Zaparzcie rumianek (najlepiej, jeśli będzie sypany, nie z torebki ekspresowej – ten napar nie posłuży Wam jako składnik maseczki, będzie on natomiast doskonałym tonikiem do przemycia skóry po masce). Teraz sięgnijcie po łyżkę ulubionego, jak najbardziej naturalnego kremu odżywczego i wymieszajcie go z 1 łyżką oliwy z oliwek oraz 1 łyżką miąższu z aloesu. Maskę nałóżcie na buzię a po około 20 minutach zmyjcie za pomocą rumiankowego naparu (możecie nasączyć im muślinową ściereczkę lub gazę i po prostu położyć na twarzy i zebrać z jej pomocą całą maseczkę).

[DIY] Maseczka do cery tłustej z aloesu

Białko jajka ubijcie na sztywna pianę, dodajcie do niej łyżkę aloesowego miąższu i łyżeczkę soku z cytryny. Powstała maseczka jest leciutka i ma bardzo miłą, puszystą konsystencję. Trzymajcie ją na buzi przez około 15 minut, a następnie zmyjcie ciepłą wodą.

[DIY] Maseczka z aloesu do skóry zmęczonej

Zetrzyjcie na tarce pół świeżego ogórka (sok możecie zostawić jako tonik do twarzy – doskonale rozjaśnia on skórę). Odsączony miąższ z ogórka połączcie z z 3 łyżkami miąższu z aloesu. Jeśli chcecie, aby maseczka była jeszcze gładsza – zmiksujcie ją w blenderze. Powstałą papkę nałóżcie na twarz, szyję i dekolt. Trzymajcie przez kwadrans, a następnie zmyjcie ja letnią woda i przemyjcie buzię tonikiem (możecie użyć soku który odcedziliście z ogórka, lub jakiegoś ziołowego naparu).

Czy zainteresowały Was domowe kosmetyki z aloesem? Co sądzicie o jego cudownych właściwościach? Może znacie jakieś gotowe, naturalne kosmetyki aloesowe? Koniecznie napiszcie o tym w komentarzu:) Uściski!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *