Oczyszczanie skóry w wersji 3D. Jak to zrobić krok po kroku?


oczyszczanie skóry

Wejdź w swoją skórę. Wiesz, czego potrzebuje? Co jej szkodzi? Kiedy jest jej czas na regenerację? Na co dzień nie zastanawiamy się nad tym, co czuje nasza skóra. Czas to zmienić. Czas na oczyszczanie 3D!

Niejednokrotnie słyszałyście pewnie, jak ważne jest oczyszczanie skóry. Ja też czytałam wiele na ten temat, ale zawsze wyglądało to tak samo: płyn micelarny, woda z mydłem i (ewentualnie) krem nawilżający.

Brr… nic dziwnego, że moja skóra była ściągnięta, sucha i podrażniona…

Tak naprawdę oczyszczanie skóry to nie powinien być kolejny zabieg, który odhaczamy, bo musimy go wykonać. Warto włożyć w niego trochę więcej wysiłku i dowiedzieć się, jak prawidłowo oczyszczać skórę. Dzięki temu będzie zdrowia i naturalnie piękna bez dodatkowych zabiegów pielęgnujących.

Oczyszczanie skóry. Dlaczego jest ważne?

  1. Nałożenie kremu bez wcześniejszego oczyszczenia skóry nic nie da, bo zanieczyszczenia skutecznie blokują dojście składników odżywczych do głębokich warstw skóry. Taka pielęgnacja jest nieefektywna. To pierwszy powód, dla którego warto zadbać o odpowiednie oczyszczenie skóry.
  2. Po drugie, skóra pozostawiona np. na noc w makijażu, nie może się regenerować. Dlatego nieoczyszczanie to świadome blokowanie naturalnych procesów odnowy komórkowej, które „dzieją się” właśnie nocą, podczas gdy śpimy. Bez demakijażu łatwo o podrażnienia, zaczerwieniania i trądzik.

Osobiście podałabym jeszcze jeden powód, dlaczego oczyszczanie skóry jest ważne. Bo dzięki niemu możemy się poczuć świeżo, rześko i pięknie.

Jakie zanieczyszczenia zbierają się na skórze?

Większość osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, jak dużo różnego rodzaju zanieczyszczeń działa każdego dnia na naszą skórę:

  • toksyny z powietrza,
  • wszechobecny kurz,
  • smog i spaliny,
  • dym papierosowy,
  • pot i nadmiar sebum.

Co dzieje się ze skórą nocą?

Tak samo, jak my mamy swój rytm dnia, tak samo nasza skóra ma swój zegar i określone zadania. Wygląda to mniej więcej tak:

  • ok. 22:00 – rozpoczynają się procesy regeneracji;
  • ok. 00:00 – skóra pozbywa się toksyn i absorbuje substancje odżywcze;
  • ok. 02:00 – komórki najsilniej regenerują się i odmładzają;
  • ok. 05:00 – kończy się proces nocnej odnowy komórkowej.

Wszystkie zanieczyszczenia, o których napisałam wyżej, zaburzają ten rytm. Jeśli nie oczyścimy dokładnie skóry przed snem, to nie będzie mogła się zregenerować. Zablokujemy jej dostęp do składników odżywczych, które czerpie z powierzchni właśnie po to, żeby móc się zregenerować.

Jak oczyścić skórę po całym dniu?

Sposobów na oczyszczanie skóry jest wiele, ale ja opowiem o tym, co sprawdza się u mnie. Nazwałam to oczyszczaniem 3D, bo opiera się na trzech krokach: macro demakijażu, micro oczyszczaniu i peelingu.

Oto jak wygląda oczyszczanie skóry 3D krok po kroku:

  1. MACRO DEMAKIJAŻ – pierwszy etap, czyli dokładne usunięcie makijażu. Sprawdzi się płyn lub żel micelarny, który po kilku sekundach rozpuszcza kosmetyki i ułatwia ich usuwanie ze skóry (bez pocierania, bez podrażniania).
  2. MICRO OCZYSZCZANIE – drugi etap, czy usuwanie niewidocznych zanieczyszczeń, takich jak pot, kurz, pył, toksyny. Tutaj przydaje się dobry żel do mycia twarzy, który oczyści skórę, a dodatkowo odblokuje i zwęzi pory.
  3. PEELINGOWANIE – trzeci etap, czyli złuszczanie martwego naskórka i głębokie oczyszczanie twarzy. Wykonuje się je za pomocą wmasowanego w skórę peelingu (polecam peelingi mineralne lub domowe np. z płatków owsianych).

Oczyściłam skórę. Co potem?

Wieczorny rytuał pielęgnacyjny jeszcze się nie kończy. Oczyszczanie jest najważniejsze, bo to właśnie ono przygotowuje skórę do regeneracji. Ale po oczyszczeniu trzeba jeszcze zastosować kilka kosmetyków, dzięki którym skóra będzie miała skąd brać składniki odżywcze.

Nie wiesz, jakich kosmetyków użyć po oczyszczaniu?

  • Tonik – znormalizuje pH skóry i złagodzi podrażnienia.
  • Maseczka – dostarczy skórze maksimum substancji odżywczych.
  • Krem pod oczy – zadba o delikatną skórę pod oczami.

Warto też wiedzieć, jakich składników szukać w kosmetykach, które nakładamy na skórę wieczorem. Samo oczyszczanie 3D to bardzo dobry sposób na zdrową i piękną skórę. Jednak bez odpowiednich substancji skóra może mieć problem ze zregenerowaniem się.

Składniki kosmetyków na noc

Tego warto szukać w kremach, maseczkach, a nawet skoncentrowanych serum, które przeznaczone są do stosowania wieczorem:

  • śluz ślimaka – spłyca zmarszczki, uelastycznia, niweluje przebarwienia;
  • ekstrakt z peonii – naprawia mikrouszkodzenia, ochrania przed słońcem;
  • wyciąg z orchidei – wygładza, nadaje miękkość i hamuje starzenie się;
  • ekstrakt z hibiskusa – działa antyoksydacyjnie, łagodzi podrażnienia;
  • glinka kaolin – działa antybakteryjnie, usuwa nadmiar sebum, ściąga pory;
  • papaina – rozpuszcza martwy naskórek, rozświetla i ujednolica;
  • koenzym Q10 – wspiera odnowę komórkową, zapewnia elastyczność;
  • witamina E – działa przeciwutleniająca, zapewnia młodość i jędrność.

Ja sama uwielbiam szukać też w maseczkach na noc olejków. To właśnie naturalne oleje roślinne kryją w sobie dużo cennych witamin, fitosteroli, niezbędnych kwasów tłuszczowych itp. Często są jednak zbyt ciężkie i tłuste do stosowania na dzień, więc perfekcyjnie nadają się do aplikowania przed snem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *