Stop zaskórnikom! Moje sposoby na cerę bez ciemnych kropek
Wytoczcie wojnę swoim zaskórnikom! Te małe, ciemne, brzydkie i natrętne kropki pojawiają się znienacka i nie dają się łatwo usunąć. Mam jednak swoje sposoby na pozbycie się tych nieproszonych gości. Przeczytajcie wpis, jeśli choć trochę was zaciekawiłam wizją gładkiej skóry bez zatkanych porów.
Czym są i skąd się biorą zaskórniki?
Zaskórnik to nic innego jak rozszerzony por naszej skóry, w którym zebrało się mnóstwo łoju i zanieczyszczeń. Nie dość, że taka zmiana skórna nie wygląda estetycznie, to może też przyczyniać się do stanów zapalnych i wywoływać tzw. trądzik zaskórnikowy.
Najczęstsze przyczyny zaskórników to:
- stosowanie zapychających skórę kosmetyków;
- niedopasowanie kosmetyków do potrzeb skóry;
- duże stężenie zanieczyszczeń w otoczeniu;
- przyjmowanie niektórych leków;
- długotrwałe narażanie się na stres;
- zła dieta bogata w wysokoprzetworzone produkty.
Najlepsze sposoby na zaskórniki
Plastry z węglem aktywnym
Jeden z najprostszych sposobów na oczyszczenie cery z zaskórników to zastosowanie plastrów. Takie wygodne plasterki możemy kupić niemal w każdej drogerii i mogą one mieć różne składniki. Ja polecam te z węglem aktywnym, ponieważ to substancja o silnych właściwościach detoksykujących. Wyciąga toksyny i zanieczyszczenia z porów, dzięki czemu skóra staje się naprawdę doskonale oczyszczona. Minus – zazwyczaj plastry przeznaczone są tylko do stosowania na nosie. Co z innymi partiami twarzy?
Maseczka peel-off
Na ratunek mocno zapchanej cerze przychodzą moje ukochane maseczki do twarzy peel-off. One też z reguły zawierają węgiel aktywny, ewentualnie oczyszczające glinki lub ekstrakty roślinne. Wygodne w nich jest to, że nakładasz taką maseczkę na twarz (omijając okolice oczu) tak, jak każdą inną maskę, a następnie czekasz aż zaschnie, żeby móc ją ściągnąć z twarzy jednym ruchem! Dobra maska peel-off dosłownie wyciąga zaskórniki z porów, oczyszczając w ten sposób cerę. Nie zamieniłam tych masek na żadne inne, serio.
Plastry DIY z chusteczki i jajka
Wracając do plastrów, które służą do oczyszczania z zaskórników najbardziej problematycznej partii twarzy, czyli nosa. Wiecie, że możecie zrobić je samodzielnie? Wystarczy zwykła chusteczka i białko jajka. Choć uprzedzam, że na samym początku trudno będzie zrobić idealny plasterek, który z łatwością wyciągnie zaskórniki. Mimo że przepis na domowe plastry na zaskórniki wydaje się bardzo prosty: wystarczy maczać pojedyncze kawałki chusteczki higienicznej w zwykłym białku i przyklejać je do nosa. Po wyschnięciu takiego plastra złożonego z kilku warstw chusteczek zaskórniki powinny zniknąć.
Ciepły ręcznik i… wsuwka
Czy można usunąć zaskórniki bez ponoszenia żadnych kosztów? Jasne, że tak. Czasami wystarczy odrobina kreatywności, ręcznik, gorąca woda i zwykła wsuwka. Sprawdziłam ten patent na sobie – to działa! Najpierw robimy standardową „parówkę”, żeby otworzyć pory. Wystarczy namoczyć ręcznik w gorącej wodzie, odsączyć i położyć na kilka chwil na twarz. Z rozpulchnionych i otwartych porów łatwiej jest potem wycisnąć zaskórniki, posługując się zaokrągloną końcówką wsuwki. Po naciśnięciu skóry zaskórnik powinien sam wyjść na wierzch. Czasochłonne, ale – tak jak wspomniałam – bardzo tanie.
Tonik z aspiryny
Dobry sposób na zaskórniki to też domowe kosmetyki z aspiryny. To właśnie kwas acetylosalicylowy jest wrogiem zaskórników – doskonale oczyszcza skórę i działa antybakteryjnie. Wystarczy zrobić sobie maseczkę z aspiryny albo tonik, który osobiście bardziej lubię stosować. Jak go zrobić? Trzeba rozpuścić 3 tabletki aspiryny w 100 ml wody mineralnej. To by wystarczyło, ale dla dodatkowego nawilżenia, odżywienia i rozjaśnienia skóry warto dodać trochę soku z cytryny i gliceryny. Taki tonik z aspiryny świetnie sprawdza się do przemywania twarzy rano i wieczorem. Po zaskórnikach nie powinno być śladu.
Domowa maska z ziemniaka
A oto najprostszy sposób na zaskórniki. Ziemniak. Nie potrzeba nic więcej. Jak usunąć zaskórniki za pomocą ziemniaka? Wystarczy zetrzeć go na tarce, przyłożyć taką papkę na kwadrans do twarzy i zmyć letnią wodą. Surowy ziemniak zawiera substancje ściągające i skutecznie zamyka pory.
Ziołowa „parówka”
Wiele dziewczyn stosuje też saunę ziołową, choć u mnie ten sposób gości naprawdę rzadko. Prawdopodobnie dlatego, że ja po prostu nie lubię robić sobie tzw. „parówek”. Jeśli jednak ktoś lubi, to warto spróbować. Wystarczy zalać gorącą wodą mieszankę ziół (nagietka, lawendy, rumianku, szałwii), nachylić się nad parującym naparem i przykryć głowę ręcznikiem. W takiej ziołowej saunie skóra rozpulchnia się, pory się otwierają, a zanieczyszczenia zostają usunięte. Przy tym zioła łagodzą podrażnienia i doskonale pielęgnują skórę. W ten sposób można upiec dwie pieczenie na jednym ogniu.
Peeling ryżowo-mleczny
Peelingi są ogólnie doskonałym rozwiązaniem, jeśli chodzi o walkę z zaskórnikami. Ja najczęściej stosuję domowy peeling ryżowo-mleczny, który jest dużo delikatniejszy niż te przygotowane z cukru lub soli. Mleko ma właściwości łagodzące i nie zapycha dodatkowo porów tak, jak może to zrobić olej (zazwyczaj stosowany jako baza peelingu). Jak zrobić taki peeling? Należy zalać ryż ciepłym mlekiem i zostawić taką mieszankę na kilka godzin. Nie gotować. Po tym czasie zblendować na papkę (będą w niej peelingujące drobinki ryżu) i oczyszczać nią twarz każdego wieczoru. Przepłukiwać ciepłą wodą. To działa!
Szczoteczka do twarzy
Bardzo prosty sposób na usunięcie zaskórników bez kosmetyków to również zastosowanie szczoteczki do twarzy. To popularny ostatnio gadżet, który nie tylko ułatwia mycie twarzy, ale też złuszcza martwy naskórek i może oczyszczać pory z zanieczyszczeń. Moja rada: nie szorujcie twarzy zbyt mocno, aby jej nie podrażnić!
Mam nadzieję, że dzięki moim pomysłów szybciej pozbędziecie się zaskórników i nareszcie będzie mogły cieszyć się piękną skórą bez niedoskonałości!
Dodaj komentarz