Domowy peeling do cery wrażliwej, trądzikowej, tłustej i mieszanej – moje przepisy


domowy peeling do każdego typu cery

Peeling twarzy to przyjemny i pożyteczny zabieg pielęgnacyjny, który ma na celu złuszczanie naskórka. Regularne usuwanie martwego naskórka przyspiesza proces regeneracji skóry, stymuluje produkcję kolagenu i pobudza krążenie. Ponadto poprawia koloryt skóry i odblokowuje pory, a tym samym zapobiega powstawaniu zaskórników. Chociaż peeling jest niezbędny do utrzymania cery w dobrej kondycji, to nie można wykonywać go zbyt często – w zależności od typu cery wystarczy 1-2 razy w tygodniu. Domowy peeling może być równie skuteczny jak kosmetyk kupiony w drogerii, a przy tym jest o wiele tańszy i ekologiczny. Oto moje przepisy na domowy peeling do cery wrażliwej, trądzikowej, tłustej i mieszanej. Mam nadzieję, że przypadną Wam do gustu!

Domowy peeling do cery wrażliwej – mój przepis

Cera wrażliwa ma tendencję do przesuszenia i ściągnięcia oraz łatwo się czerwieni i łuszczy. Jeżeli zauważacie u siebie takie objawy, unikajcie peelingów ziarnistych, ponieważ masowanie twarzy granulkami wywoła jej podrażnienie. Zamiast nich raz w tygodniu stosujcie peelingi enzymatyczne. Nakładajcie je na twarz delikatnie i za pomocą pędzelka oraz zmywajcie wodą filtrowaną lub mineralizowaną po upływie czasu określonego na opakowaniu (zwykle po 10-20 minutach).

Mój przepis na domowy peeling do cery wrażliwej

Składniki:

  • 3 łyżki płatków owsianych,
  • 1 łyżka miodu,
  • 1 łyżka śmietanki,
  • pół łyżeczki bardzo drobno zmielonych, namoczonych wcześniej migdałów.

Zmielcie wszystkie składniki w blenderze, po czym nałóżcie delikatnie na twarz i dekolt. Po kilku minutach delikatnie wmasujcie peeling w skórę i spłuczcie wodą mineralizowaną. Na zakończenie osuszcie skórę i nałóżcie maseczkę regenerującą, na przykład z zieloną glinką.

Domowy peeling do cery trądzikowej – mój przepis

Mam cerę trądzikową i wiem, że w jej pielęgnacji regularne stosowanie peelingów jest bardzo istotne. Ten rodzaj skóry charakteryzuje się zaburzonym cyklem złuszczania się naskórka, co przejawia się zatkanymi porami i wysypem krostek. Chociaż peeling ułatwia usunięcie obumarłych warstw naskórka, to wykonany nieprawidłowo pogłębia stan zapalny.

Zrezygnowałam z peelingów ziarnistych, ponieważ mechaniczne pocieranie twarzy sprawiało, że rozprowadzałam bakterie i tym samym zarażałam zdrowe obszary skóry. Nie wykonuję peelingu częściej niż 2 razy w tygodniu, bo w ten sposób wysuszyłabym skórę, a co za tym idzie – pobudziłabym produkcję sebum i wywołałabym wypryski. Czasem stosuję peeling enzymatyczny, innym razem maseczkę typu peel-off o żelowej konsystencji, która umożliwia pozbycie się wągrów i trądziku. Równomiernie rozprowadzam na twarzy jej cienką warstwę. Po kilkunastu minutach substancja wysycha i pozostawia na twarzy powłokę, która przypomina folię – wtedy delikatnie ją usuwam i wraz z nią pozbywam się obumarłych komórek naskórka. Maseczka peel-off nie wymaga mycia twarzy – wystarczy przetrzeć ją tonikiem i nałożyć krem.

Z kolei gdy wykonuję domowy peeling, nakładam go na twarz powoli, bardzo delikatnymi, okrężnymi ruchami i szybko zmywam.

Mój przepis na domowy peeling do cery trądzikowej

Składniki:

  • 2 łyżki mleka,
  • 5 g żelatyny spożywczej lub gumy ksantanowej,
  • 2 krople olejku eterycznego, na przykład z drzewa herbacianego, cynamonowego lub szałwiowego.

Do miseczki wsypcie żelatynę i dolejcie olejek eteryczny. Podgrzejcie mleko i dodajcie je do żelatyny. Mieszajcie do rozpuszczenia. Zaczekajcie, aż masa przestygnie – w tym czasie możecie umyć i osuszyć skórę twarzy. Gdy papka zgęstnieje, nałóżcie jej cienką warstwę na skórę. Po upływie około dwudziestu minut maska zaschnie – wtedy delikatnie ściągnijcie ją z twarzy, a pozostałości zmyjcie wodą.

Domowy peeling do cery tłustej – mój przepis

Skóra tłusta produkuje nadmierne ilości sebum. Jej właściwa pielęgnacja zakłada wykonywanie peelingu 1-2 razy w tygodniu. Nie zapominajcie o stosowaniu kremów, ponieważ każda cera potrzebuje nawilżenia. Jeżeli nie dotyczy Was problem wyprysków, latem, gdy gruczoły łojowe pracują intensywniej, możecie używać peelingów ziarnistych, a zimą powinnyście zastąpić je peelingami typu gommage. Ten ostatni działa prawie jak peeling enzymatyczny, ale zawiera nie tylko enzymy, lecz także drobno zmielone zboża, które delikatnie złuszczają skórę. Peeling typu gommage zasycha po kilku minutach od aplikacji. Usuwajcie go, delikatnie masując skórę kolistymi ruchami. Ponieważ zaschnięta substancja kruszy się, zmyjcie pozostałości ciepłą wodą, a na zakończenie przetrzyjcie twarz tonikiem lub hydrolatem roślinnym, najlepiej rumiankowym.

Regularne stosowanie peelingu gommage raz w tygodniu oczyszcza skórę z niedoskonałości i lepiej ją dotlenia, a tym samym zapobiega jej szarzeniu.

Mój przepis na domowy peeling do cery tłustej

Składniki:

  • 2 łyżki mielonej kawy,
  • 1 łyżka oliwy,
  • 1 łyżka cukru,
  • pół łyżeczki zmielonego cynamonu.

Wymieszajcie wszystkie składniki i delikatnie masujcie twarz przez co najmniej 5 minut. Zmyjcie letnią wodą, po czym przetrzyjcie twarz tonikiem lub hydrolatem roślinnym.

Domowy peeling do cery mieszanej – mój przepis

Cera mieszana jest problematyczna, ponieważ składa się z przesuszonej strefy T (czoło, nos i broda) i przetłuszczających się pozostałych rejonów twarzy. Z tego powodu wymaga dwutorowej pielęgnacji. Dobra wiadomość jest taka, że jeżeli macie cerę mieszaną, możecie korzystać ze wszystkich rodzajów peelingów. Najlepiej sprawdzi się maseczka typu peel-off i delikatny ziarnisty peeling, czyli scrub. Peeling ziarnisty złuszcza skórę poprzez zawarte w niej drobinki. Nakładajcie go na zwilżoną twarz i przez kilka minut masujcie ją delikatnymi, kolistymi ruchami. Następnie spłuczcie maseczkę wodą, przetrzyjcie twarz tonikiem i nałóżcie krem nawilżający. Strefę T masujcie energiczniej. Maseczkę peel-off lub scrub wykonujcie raz w tygodniu.

Mój przepis na domowy peeling do cery mieszanej

Składniki:

  • 2 łyżki świeżej żurawiny,
  • 2 łyżki płatków owsianych,
  • 1 łyżka oliwy z oliwek,
  • 1 łyżeczka soku z cytryny,
  • 1 łyżeczka miodu.

Zmiksujcie blenderem umytą żurawinę i płatki owsiane; opcjonalnie możecie dolać odrobinę wody. Dodajcie pozostałe składniki i dokładnie wymieszajcie. Nałóżcie na twarz i przez kilka minut delikatnie masujcie skórę, zwłaszcza w strefie T. Spłuczcie letnią wodą, oczyśćcie twarz tonikiem i nałóżcie krem.

Wypróbowałyście któryś z moich przepisów na peelingi? Jeżeli tak, dajcie znać, czy się sprawdził. Znacie przepisy na inne domowe peelingi do różnych rodzajów cery? Czekam na Wasze propozycje w komentarzach! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *