Tam się marszczy, tu się zagina. Czyli jak powstają zmarszczki
Cześć kobietki!
Jest coś takiego, czego my, kobiety, nienawidzimy z całego serca i jak najchętniej chciałybyśmy się tego pozbyć. Tak, to wstrętne i brzydkie zmarchy! Te wokół oczu, przy ustach i na czole świadczą o tym, że najwyższy czas zmienić pielęgnację. Jednak żeby to zrobić, musimy wiedzieć, skąd, jak i dlaczego biorą się zmarszczki. Przeczytajcie mój wpis, a wszystkiego się dowiecie.
Kiedy skóra zaczyna się starzeć?
Niestety bardzo wcześnie. Po 25 roku życia możemy mówić, że nasza młoda dotąd cera przekształca się w cerę dojrzałą. Co to oznacza? Wraz z upływem lat skóra ma mniejszą zdolność do regeneracji, poziom kolagenu spada, a na twarzy pojawiają się zmarszczki mimiczne. Te ostatnie usytuowane są wokół oczu (znamy je pod śmieszną nazwą kurze łapki), na czole (zauważysz je, kiedy zmarszczysz lub uniesiesz brwi) i przy kącikach ust (są widoczne podczas uśmiechu). Starzenie się skóry spowodowane jest również utratą kwasu hialuronowego i ubytków w lipidowej warstwie ochronnej naskórka. Skutek? Cera nie może bronić się przed wolnymi rodnikami, zanieczyszczeniem środowiska i innymi szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.
Rodzaje zmarszczek
Zmarszczki dzielimy na trzy grupy: płytkie i głębokie, statyczne i dynamiczne (mimiczne) oraz postarzające i obojętne. Ich ilość uwarunkowana jest genetycznie; wynika także z wpływu wielu czynników zewnętrznych i sposobu pielęgnacji. Zmarszczki dynamiczne „blokuje się” za pomocą toksyny botulinowej, a fałdy wypełnia się np. kwasem hialuronowym. Botoks wstrzykuje się zazwyczaj w okolicy oczu i na czole. Najpopularniejszymi zabiegami usuwania zmarszczek są te, podczas których ostrzykuje się twarz specjalnymi preparatami. Efekty widoczne są przez kilka miesięcy.
Kiedy zacząć walkę ze zmarszczkami?
Odpowiedź jest tylko jedna: jak najwcześniej. Przed trzydziestką możesz zacząć używać kremów nawilżających z kwasem hialuronowym. Dobrze sprawdzą się też masaże, peelingi i wszelkie zabiegi regenerujące cerę. Kobietom z dojrzałą skórą poleca się iniekcje toksyną botulinową lub kwasem hialuronowym. Jako dodatkowe składniki do tych zastrzyków stosuje się substancje odbudowujące i odżywiające.
Czy już zauważyłyście u siebie jakieś zmarszczki? Mam nadzieję, że nie.
Dodaj komentarz