Babskie tematy, czyli jak dbać o higienę intymną


higiena intymna

Cześć!

Dla każdej z nas higiena intymna powinna być bardzo ważną sprawą związaną ze zdrowiem. Używanie odpowiednich kosmetyków, regularne badania lekarskie i wygodne ubranie to sprawy tak oczywiste, że trudno o nich nie wiedzieć. Jednak dla tych z was, które chciałyby zgłębić nieco więcej informacji na ten babski temat, przygotowałam specjalny wpis. Zapraszam do lektury.

O higienę intymną dbaj z umiarem

Niestety nie każda kobieta wie, jak dbać o higienę intymną. Zazwyczaj robią to nie dość dobrze lub przesadzają z tą czynnością. A zbyt agresywna higiena okolic intymnych powoduje zachwianie mikroflory bakteryjnej, podrażnienia i infekcje. Jeżeli będziesz stosowała niewłaściwą higienę lub nieodpowiednie kosmetyki, to możesz nabawić się poważnych problemów zdrowotnych.

Jak dbać o higienę intymną?

Czystość jest ważna, ale bez przesady. Wystarczy, że raz dziennie weźmiesz szybki prysznic, a podczas okresu będziesz podmywała się nieco częściej. Jeżeli nie ma takiej możliwości, to skorzystaj z chusteczek nawilżanych do higieny intymnej – nie mogą zawierać barwników i aromatów. Pamiętaj, żeby miejsca intymne przemywać od przodu do tyłu – nigdy odwrotnie, bo mogłabyś nabawić się poważnych infekcji. Do higieny intymnej nie można używać gąbek i myjek, bo gromadzą się na nich bakterie mogące wywołać groźne infekcje. Do osuszania okolic intymnych wykorzystaj osobny ręcznik – nie używaj go do wycierania włosów, twarzy lub reszty ciała. Noś bawełnianą i wygodną bieliznę. Pamiętaj też o częstym wymienianiu podpasek lub tamponów w trakcie okresu.

Kosmetyki do higieny intymnej

Produkty do higieny intymnej powinny mieć łagodne działanie i zawierać składniki pomagające zachować równowagę bakteryjną pochwy. Wśród składników takich kosmetyków szukaj substancji: natłuszczających, łagodzących podrażnienia, działających grzybobójczo i przeciwzapalnie, regenerujących błonę śluzową. Nie polecam stosować dezodorantów, perfumowanych wkładek, kolorowego papieru toaletowego, płynów do irygacji i zwykłego mydła. Wszystkie te produkty zawierają substancje mogące podrażniać miejsca intymne i wywoływać infekcje.

Higiena intymna podczas menstruacji

Ważne jest wymienianie wkładek higienicznych lub tamponów tak często, jak to jest konieczne. W przeciwnym razie mogą powstać podrażnienia i otarcia naskórka. Nie stosuj zapachowych i barwionych wkładek. Pamiętaj o podmywaniu się raz na jakiś czas – prysznic rano i wieczorem podczas menstruacji nie wystarczy. Do higieny intymnej używaj nawilżanych chusteczek, a na co dzień białego i bezzapachowego papieru toaletowego.

Higiena intymna w podróży

Kiedy korzystasz z kabiny w samolocie czy w pociągu, to pamiętaj o umyciu dłoni przed załatwieniem swoich potrzeb i po nim. Używaj jednorazowych nakładek na sedes i chusteczek do higieny intymnej, a do dezynfekcji rąk – specjalnego płynu lub żelu. Po wyjściu z basenu weź prysznic, a jeśli wybierasz się do sauny, to warto zabrać ze sobą dodatkowy ręcznik, na którym będziesz mogła usiąść.

Depilacja miejsc intymnych

Do depilacji miejsc intymnych wybieraj delikatne produkty bez zawartości silnie działających substancji chemicznych. Takie preparaty skutecznie usuwają niechciane owłosienie i nie powodują podrażnień. Zanim zastosujesz taki kosmetyk do depilacji, warto zrobić test uczuleniowy. Jeżeli po upływie 48 godzin nie zauważysz żadnych niepokojących objawów, to możesz zacząć depilację. Podrażnienia mogą zostać wywołane przez maszynki do golenia. Najlepiej wymieniać je codziennie, a przed każdym użyciem spryskać płynem do dezynfekcji.

Co szkodzi miejscom intymnym?

Niszcząco na mikroflorę bakteryjną miejsc intymnych wpływ mają następujące czynniki:

  • antybiotyki i inne leki,
  • antykoncepcja hormonalna,
  • stres,
  • obniżona odporność,
  • korzystanie z basenu, sauny i jacuzzi,
  • niektóre choroby przewlekłe.

Infekcja okolic intymnych

Jeżeli w okolicy intymnej odczuwasz świąd i pieczenie oraz widzisz zaczerwienienie i śluz o nieprzyjemnym zapachu i innym niż dotąd kolorze, to idź na wizytę u ginekologa. Nie podejmuj leczenia na własną rękę, bo nie przyniesie żadnego skutku. W przypadku niewielkiego dyskomfortu możesz zastosować apteczne leki bez recepty lub nasiadówki z ziołowymi naparami.

A czy ty dobrze dbasz o higienę intymną?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *