Henna brwi i rzęs. Jak samodzielnie farbuję brwi i rzęsy henną?


henna na brwi i rzęsy

Wiem z własnego doświadczenia, że henna to tani i bezpieczny sposób na przyciemnienie brwi lub rzęs na nawet 3-4 tygodnie. Dzięki hennie codziennie rano zaoszczędzicie dobre 10 minut, które dotychczas poświęcałyście na podkreślenie brwi i wytuszowanie rzęs. Chcecie nałożyć hennę na brwi lub rzęsy, ale nie wiecie jak? Chętnie Wam opowiem, jak ja samodzielnie farbuję brwi i rzęsy henną.

Co to jest henna i jak powstaje?

Naturalna henna to zielonkawy proszek, który nie ma właściwości barwiących. Nadają mu je dopiero kwasy i odpowiednia temperatura. Samodzielne przygotowanie henny to skomplikowany proces, który wymaga zmieszania proszku z sokiem z cytryny, olejkami eterycznymi, cukrem, wodą i innymi składnikami w celu nadania hennie lepkiej konsystencji. Prawidłowe przygotowanie naturalnej henny wymaga wprawy i doświadczenia.

Henna powstaje z ususzonych i rozdrobnionych liści lawsonii bezbronnej (Lawsonia inermis). Lawsonia to krzew, który rośnie w gorącym klimacie (im wyższa temperatura otoczenia, tym większa zawartość barwnika w roślinie). Jej liście zawierają czerwony barwnik (lawson). Lawson łączy się z keratyną zawartą we włosie i w efekcie nadaje mu kolor.

Henna do farbowania włosów, brwi i rzęs

Naturalna henna zawiera barwnik o czerwonobrunatnej barwie, więc za pomocą czystej henny tylko na taki kolor można pofarbować włosy, brwi i rzęsy. Mimo to w sklepach można kupić farby w wielu odcieniach – od ciemnych blondów po kruczą czerń – i one wszystkie są sprzedawane jako henna. Jak to możliwe?

Takie preparaty mogą być dostępne w formie proszku, który należy zmieszać z wodą utlenioną, bądź w postaci kremu lub żelu jako gotowe farby na bazie henny. Zanim kupicie taki produkt, zwróćcie uwagę na skład, a zwłaszcza na zawartość dodatkowych barwników użytych przy produkcji (często zamiast naturalnego produktu pochodzenia roślinnego możemy znaleźć silnie uczulający preparat zawierający sztuczne barwniki).

Dodatek naturalnych składników pochodzenia roślinnego umożliwia uzyskanie różnych kolorów henny, na przykład zdrowym barwnikiem nadającym hennie czarną barwę jest indygo. Niebezpieczne mogą być preparaty, w których skład wchodzi czarny barwnik Parafenylenodiamina (PPD) będący silnym alergenem.

Henna brwi i rzęs – profesjonalne farbowanie

Henną można pofarbować brwi i rzęsy w domu lub w gabinecie kosmetycznym. Jeżeli chcecie wykonać taki zabieg samodzielnie, musicie kupić preparat z naturalnymi barwnikami lub co najmniej 24 godziny przed farbowaniem wykonać test alergiczny. Najlepsze efekty uzyskuje się u osób o jasnej karnacji oraz jasnych brwiach i rzęsach.

Test alergiczny polega na nałożeniu preparatu na niewielki fragment skóry za uchem lub w zgięciu łokcia. Po tym, jak wyschnie, odczekajcie co najmniej 24 godziny i w tym czasie obserwujcie reakcję skóry. Jeżeli nie zaobserwujecie niepokojących objawów, możecie przystąpić do malowania.

Najważniejsze to odpowiednio dobrać kolor henny do brwi. Na początku nie wybierajcie ciemnych odcieni, ponieważ nie wiecie, w jakim tempie Wasze włosy złapią kolor. Dla bezpieczeństwa możecie wybrać hennę w żelu, bo ta z reguły jest delikatniejsza.

Jak samodzielnie farbuję brwi i rzęsy henną?

Nakładanie henny

Podczas nakładania preparatu zawsze stosuję się do zaleceń na ulotce, to znaczy między innymi robię wszystko, aby henna dostała się do oczu. Żeby uniknąć zabarwienia skóry dookoła brwi lub rzęs, smaruję ją wazeliną lub tłustym kremem, a na dolną powiekę kładę płatek kosmetyczny bądź gazę.

Po farbowaniu brwi zwykle depiluję włoski, które zaburzają łuki, ale nigdy nie robię tego tuż przed aplikacją henny. Następnie rozprowadzam produkt tak, aby jak najmniej dotykać skóry, szczególnie między włoskami brwi – dzięki temu efekt będzie bardziej naturalny. W zależności od marki preparatu trzymam go na brwiach lub rzęsach od 5 do 10 minut (wszystkie niezbędne informacje znajdziecie w ulotce), po czym zmywam go mokrym wacikiem.

Efekty farbowania powinny utrzymać się przez 3-4 tygodnie na rzęsach i do 2 tygodni na brwiach. Ponieważ henna nie pogarsza kondycji włosków, można ją powtarzać, kiedy tylko zajdzie taka potrzeba.

Zmywanie henny

Jeżeli brwi wyszły za ciemne, rozjaśniam je płynem do demakijażu lub do zmywania henny. Pamiętajcie, że większych wpadek przy robieniu henny na brwiach i rzęsach unikniecie, jeżeli oddacie się w ręce profesjonalnej kosmetyczki. Zabieg w gabinecie kosmetycznym obejmuje modelowanie kształtu brwi.

Henna na brwi i rzęsy – przeciwwskazania

Jak powiedziałam, henna nie jest szkodliwa, ale są pewne przeciwwskazania do jej przeprowadzenia. Są to:

  • świeżo wykonana depilacja,
  • ranki lub skaleczenia w obszarze brwi i powiek,
  • alergia na składniki preparatu,
  • zaczerwienienie lub opuchlizna powiek,
  • jęczmień,
  • stany zapalne oka.

Jakie są Wasze doświadczenia z henną? Farbujecie nią brwi i rzęsy? Jeżeli tak, robicie to samodzielnie czy w salonie kosmetycznym? Podzielcie się swoją opinią w komentarzach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *