Jak korzystać z sauny? Moje doświadczenia z sauną


jak korzystać z sauny?

Sauna to miejsce, które dzielimy z innymi ludźmi, często obcymi, dlatego korzystanie z niej obliguje nas do przestrzegania wielu zasad ‒ nie tylko higieny, lecz także dobrego wychowania. Kiedy najlepiej wybrać się do sauny, jak się ubrać i co ze sobą zabrać? Jak korzystać z sauny i jak się zachować w saunie? Jak często można korzystać z sauny? Oto moje doświadczenia z sauną.

Kiedy najlepiej wybrać się do sauny?

Do sauny najlepiej wybrać się wieczorem, ponieważ taka wizyta jest dość wyczerpująca dla organizmu. Nie można iść głodnym (grozi omdleniem) ani z pełnym żołądkiem (organizm zajęty trawieniem nie jest przygotowany do prawidłowej regulacji procesów cieplnych). Wobec tego kiedy najlepiej wybrać się do sauny? Godzinę po posiłku. Sauna nie jest wskazana przed wysiłkiem fizycznym ani po nim.

Jak się ubrać do sauny?

W saunie parowej obowiązuje strefa nagości. Podczas takiej wizyty Wasze ciało nie powinno być osłonięte kostiumem kąpielowym (zwłaszcza mokrym), ponieważ może poparzyć skórę. Ręcznikiem też nie, bo skóra, do której przylega zarówno on, jak i kostium nie oddaje i nie pobiera ciepła, a tym samym zakłóca proces wymiany ciepła w saunie. Ponadto i ręcznik, i mokry kostium zostawia ślady potu na deskach. Przed wejściem do sauny musicie zdjąć zegarek i biżuterię, ponieważ rozgrzane ozdoby mogą narazić nas na oparzenia skóry.

Za to ręcznik przyda nam się w łaźni suchej, w której panuje niższa temperatura niż w saunie parowej. W saunie suchej ręcznik rozkładamy tak, aby wystarczył na całą powierzchnię ciała, w tym na stopy, po czym siadamy na nim nagim ciałem. Zabieranie mokrego ręcznika z łaźni parowej do sauny fińskiej i moczenie nim desek jest niedopuszczalne!

Co zabrać ze sobą do sauny?

Przed wejściem do komory grzewczej musimy wziąć prysznic, dlatego zabieramy ze sobą:

  • 2-3 duże ręczniki kąpielowe,
  • klapki,
  • gąbkę do ciała,
  • żel pod prysznic,
  • preparat dezynfekujący do stóp.

Jak korzystać z sauny?

Przed wejściem do sauny należy umyć się i wytrzeć do sucha ‒ niezależnie od tego, czy brałyśmy prysznic w domu. W saunie, pod wpływem wysokiej temperatury, pory skórne rozszerzają się, a gruczoły potowe pracują aktywniej. To przyspiesza proces usuwania toksyn i zanieczyszczeń z organizmu. Kiedy wchodzimy do sauny, musimy zostawić obuwie przed wejściem. Przy wejściu do sauny powinien znajdować się wąż z wodą. Należy z niego skorzystać zarówno po wejściu do łaźni, aby opłukać miejsce po poprzednim saunowiczu, jak i przy wychodzeniu, aby zmyć po sobie ślady potu.

Jeżeli korzystamy z sauny po raz pierwszy, powinnyśmy ograniczyć swój pobyt do pięciu, piętnastu minut bez przerwy. Dzięki temu nasz organizm będzie mógł przyzwyczaić się do panujących w niej warunków. Pomiędzy kąpielami musicie powstrzymać się od przyjmowania płynów, a w przypadku zawrotów głowy ‒ natychmiast opuścić saunę parową i poczekać, aż temperatura Waszego ciała i tętno wrócą do normy. Przyczyną takiego stanu może być odwodnienie organizmu, dlatego minimum godzinę przed kąpielą parową należy wypić wodę mineralną. Nawodnienie organizmu jest konieczne także po zakończeniu sesji. Po wstaniu z pozycji leżącej musicie odczekać w pozycji siedzącej przez około dwóch minut, aby zapobiec nagłemu odpływowi krwi z mózgu i omdleniu. Ponadto po wejściu do komory należy zajmować coraz wyższe stopnie łaźni, żeby uniknąć szoku termicznego.

Po zakończeniu kąpieli i wyjściu z sauny udajemy się pod prysznic, aby schłodzić ciało (nie możemy używać mydła). Po prysznicu ważny jest dziesięcio-, dwudziestominutowy odpoczynek i napoje, najlepiej owocowe, które musicie pić w umiarkowanej ilości, aby uzupełnić niedobór wody i soli mineralnych. Gdy temperatura ciała wróci do normy, można się ubrać. Nie należy tego robić wcześniej, czyli bezpośrednio po wyjściu z sauny, bo to może skutkować przepoceniem ubrań. Przed ubraniem się warto zdezynfekować stopy preparatem przeciwgrzybiczym.

Jak zachować się w saunie?

W saunie należy przestrzegać zasad dobrego wychowania. Chciałabym, aby to nie wymagało komentarza, ale korzystam z sauny, więc wiem, że jest inaczej. Kiedy wchodzimy do komory grzewczej, wypada powiedzieć „dzień dobry” osobom, które już znajdują się w środku. W saunie unikamy głośnych rozmów i śmiechu, bo to może przeszkodzić innym w relaksie. Kiedy wychodzimy, żegnamy się z osobami, które zostają w środku.

Jak często można korzystać z sauny?

Z sauny należy korzystać raz w tygodniu (wyjątkowo dwa, trzy razy). Wizyta wymaga od nas skontrolowania swojego stanu zdrowia u lekarza.

A Wy regularnie korzystacie z sauny? Zauważyłyście poprawę zdrowia lub nastroju?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *