Jak zrobić włosy ombre krok po kroku? Moje farbowanie włosów w domu


ombre na włosach krok po kroku

Cześć!

Koloryzacja ombre cały czas jest modna. Fryzura rozjaśniona słońcem podoba się wielu dziewczynom, jest dość łatwa w pielęgnacji i szybka do ułożenia. Każdy salon fryzjerski ma ombre w swojej ofercie. Jeśli jednak nie chcesz iść do fryzjera, to taką koloryzację możesz zrobić samodzielnie. Wystarczy przygotować odpowiednie produkty i akcesoria, zarezerwować sobie trochę czasu i w razie czego poprosić o pomoc któregoś z domowników (czyt. mamę lub siostrę, faceci mało znają się na farbowaniu włosów).

Czym jest ombre?

Ombre jest metodą rozjaśniania włosów polegającą na nałożeniu rozjaśniacza na końce pasemek. Pokoloryzowane w ten sposób włosy sprawiają wrażenie muśniętych słońcem. Uroku fryzurze dodają łagodne przejścia kolorów, które jednocześnie dają wrażenie delikatności i lekkości. Dobre cięcie potęguje ten efekt i zapewnia fryzurze odpowiedni kształt. Jeżeli zdecydujesz się na samodzielne farbowanie włosów w stylu ombre, to powinnaś poznać pewne zasady, którymi należy kierować się przy nakładaniu preparatu rozjaśniającego i tego, jakie efekty daje. Ombre nie należy robić na włosach mocno zniszczonych, bo rozjaśniacz pogorszy ich stan i bardzo osłabi. Pamiętaj też, że ombre najlepiej wygląda na włosach brązowych i ciemnych blond. Przy farbowaniu czarnych włosów możesz otrzymać rudy kolor.

Ombre krok po kroku

  1. Ombre składa się z dwóch etapów: utworzenia bazy cieniowania i mocniejszego farbowania. Na początek ustal, na jakiej wysokości ma zaczynać się jaśniejszy kolor. W tym celu wyznacz linię przypominającą łuk – prosta linia nie będzie wyglądała naturalnie. Na ramiona załóż ręcznik, a blisko siebie ustaw miskę z rozrobionym rozjaśniaczem i grzebień z szeroko rozstawionymi ząbkami.
  2. Farbę nałóż od końca długości włosów; stopniowo przesuwaj się ku górze. Pamiętaj, że tam, gdzie farbę zaaplikowałaś na początku, to tam będzie schnęła najszybciej. Ważne jest, żeby po każdym nałożeniu rozjaśniacza, pasemka przeczesać grzebieniem.
  3. Drugi etap ombre rozpocznij od podzielenia włosów na dwie lub trzy warstwy. Wierzchnią warstwę pasemek zwiąż w taki sposób, żeby nie przeszkadzały ci podczas rozjaśniania. Na spodniej warstwie ustal linię, do której będziesz nanosiła farbę. Powinna mieć ona taki sam kształt jak linia z pierwszego etapu robienia ombre.
  4. Farbę nakładaj tak samo, jak wcześniej, lecz użyj większej ilości tego produktu. Pamiętaj też o rozczesywaniu włosów. To samo powtórz na górnej warstwie pasemek. Nakładanie rozjaśniacza kończymy jednak wcześniej niż podczas pierwszego etapu i na spodniej części pasemek. Jeżeli chcesz uzyskać jeszcze lepszy efekt, to farbą zrób kilka pasemek, które będą przechodziły ponad wcześniej wyznaczoną linię.
  5. Odczekaj około 20 minut, a następnie zmyj rozjaśniacz. Włosy po ombre (jak i każdym farbowaniu) są przesuszone i mogą być osłabione. Dlatego dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie nawilżającej i regenerującej maski lub odżywki.

Alternatywne sposoby na ombre

Za chwilkę przedstawię ci prosty sposób na uzyskanie efektu ombre na włosach. Pamiętaj tylko, że szybko nie znaczy dobrze, a mało profesjonalne metody rozjaśniania pasemek mogą nie zapewnić ci takich efektów, o jakich od zawsze marzyłaś. Jak raz-dwa zrobić ombre? Głowę pochyl do przodu i zwiąż kucyk tuż nad czołem, a rozjaśniacz nałóż od połowy włosów. Następnie rozpuść włosy, i zaaplikuj rozjaśniacz na same końcówki. Odczekaj kilka minut i nałóż farbę na większą część pasemek niż poprzednio – taką czynność powtórz jeszcze kilka razy. Po upływie 45 minut włosy umyj i zastosuj nawilżający kosmetyk.

Jak dbać o ombre?

Pielęgnację włosów z ombre podziel na dwa etapy: oczyszczanie skóry głowy i włosów u nasady oraz mycie rozjaśnianych końców. Do pielęgnacji możesz włączyć metodę OMO, czyli mycie pasemek z odżywką. Włosy, których nie poddałaś koloryzacji, nie wymagają mycia mocno oczyszczającym szamponem. W zupełności wystarczy im delikatny kosmetyk dobrany do rodzaju włosów i skóry głowy:

  • sucha skóra głowy – szampon powinien zawierać substancje nawilżające i natłuszczające, a jednocześnie nie powinien obciążać włosów. Przed myciem można zastosować odżywkę lub olejek;
  • tłusta skóra głowy – produkt w składzie powinien zawierać roślinne ekstrakty i substancje, które ogranicza wydzielanie sebum, czyli glinki, algi i olejki eteryczne;
  • wrażliwa skóra głowy – nie stosuj kosmetyków, które zawierają SLS, barwniki, substancje zapachowe i inne składniki mocno oczyszczające i drażniące;
  • normalna skóra głowy – jeżeli taką masz, to jesteś ogromną szczęściarą. Do pielęgnacji normalnej skóry głowy wystarczą najzwyklejsze kosmetyki.

W pielęgnacji ombre ważne jest także delikatne traktowanie włosów. Dlatego nie polecam:

  • częstej stylizacji na gorąco;
  • szorowania włosów podczas mycia;
  • szarpania pasemek w trakcie szczotkowania;
  • mycia włosów w chlorowanej, słonej i twardej wodzie;
  • spania i chodzenia po domu w rozpuszczonych włosach.

A jak dbać o rozjaśniane końcówki? Ich pielęgnacja powinna być oparta na nawilżaniu i natłuszczaniu następującymi produktami: maską z olejkami, ceramidami, kwasami i alkoholami tłuszczowymi, silikonami i woskami, naturalnym olejkiem do włosów i silikonowym serum. Takich produktów być może będziesz potrzebowała po każdym myciu. Dzięki temu wygładzisz, zdyscyplinujesz i nabłyszczysz swoją nową fryzurę – ombre.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *