Jakie zioła na trądzik polecam? Zioła na trądzik do picia i wcierania


zioła na trądzik?

Te z Was, które mają lub kiedykolwiek miały trądzik, wiedzą, co to znaczy. Zazwyczaj pojawia się w okresie dojrzewania, ale nie jest to regułą. W zasadzie z trądzikiem zmagam się do dziś, mimo że nastu lat nie mam od… nastu lat. Próbowałam wielu sposobów, żeby się go pozbyć. Były wśród nich zabiegi kosmetyczne, kuracje antybiotykowe i kosmetyki antytrądzikowe wiodących marek. Żadna z metod nie okazała się w pełni skuteczna, to znaczy nie rozwiązała problemu na dobre. Z tego powodu postanowiłam wspomóc się domowymi sposobami, których też jest bardzo wiele. Od jakiegoś czasu moja uwaga jest skupiona na ziołach. Zioła są bardzo pomocne w leczeniu trądziku. Można ich używać na rożne sposoby – pić je, przemywać nimi skórę oraz przygotowywać z nich parówki i maseczki. Działanie ziół jest łagodne, dlatego kuracja z ich udziałem nie podrażnia nawet wrażliwej skóry. Z drugiej strony na jej efekty trzeba poczekać. Jakie zioła na trądzik polecam? Już mówię!

Trądzik – przyczyny

Za główne przyczyny trądziku uchodzą:

  • brak równowagi hormonalnej w organizmie;
  • niewłaściwa dieta, która prowadzi do zaburzeń przemiany materii;
  • przewlekły stres.

Każda z wymienionych przyczyn trądziku odpowiada za nadaktywność gruczołów łojowych, która prowadzi do powstawania krost i pryszczy.

Jakie zioła na trądzik polecam?

Nagietek lekarski na trądzik

Nagietek lekarski jest jedną z najbardziej uniwersalnych roślin o właściwościach leczniczych i kosmetycznych. Swoje działanie zawdzięcza bogactwu substancji aktywnych, takich jak saponiny, sterole, karotenoidy, flawonoidy, kumaryny, alkohole triterpenowe i ich estry. Z kolei w płatkach kwiatowych znajdują się związki śluzowe, kwasy organiczne, gorycze, żywice, poliacetyleny, polisacharydy, sole mineralne i witamina C. To wszystko sprawia, że nagietek lekarski ma istotny wpływ na kondycję skóry trądzikowej. Do dokładnie robi? Pobudza działanie wątroby i wydzielanie żółci, zwiększa ilość wydalanego moczu oraz ułatwia usuwanie zbędnych produktów przemiany materii, a co za tym idzie – skutecznie wspomaga oczyszczanie i odtruwanie organizmu. Ponadto działa przeciwzapalnie i bakteriobójczo, regeneruje skórę i wspomaga leczenie wszystkich jej niedoskonałości, w tym zaskórników i trądziku.

Wyciąg z nagietka lekarskiego wchodzi w skład kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry problematycznej, podrażnionej i trądzikowej, takich jak kremy i maski. Jego suszone kwiaty można znaleźć w mieszankach herbacianych wspomagających trawienie, oczyszczających i odprężających, które wesprą leczenie trądziku będącego skutkiem przewlekłego stresu. Równie skuteczne są domowe preparaty na bazie nagietka. Oto moje sprawdzone sposoby na trądzik:

Napar z nagietka lekarskiego

Aby go przygotować, zalejcie 50 g świeżych kwiatów nagietka 1/2 l czystej wódki. Odstawcie mieszankę na 2 tygodnie i od czasu do czasu wstrząśnijcie naczyniem. Po 2 tygodniach przecedźcie ją, odciśnijcie kwiaty i wlejcie nalewkę do butelki. Zażywajcie po pół łyżeczki w kieliszku wody 2-3 razy dziennie. Dzięki temu wspomożecie czynności wątroby i oczyszczanie organizmu z toksyn.

Parówka z nagietka lekarskiego

Aby ją przygotować, wsypcie do miski 2 łyżki kwiatów nagietka i zalejcie 3 szklankami wrzącej wody. Następnie pochylcie się nad miską i przykryjcie głowę ręcznikiem. Po 5 minutach osuszcie twarz ręcznikiem.

Fiołek trójbarwny na trądzik

Fiołek trójbarwny, często nazywany bratkiem, uchodzi za jedno z najskuteczniejszych ziół o działaniu antytrądzikowym. Tę opinię zawdzięcza swojemu bogatemu składowi, to znaczy flawonoidom, antocyjanom, fenolokwasom, karotenoidom, saponinom triterpenowym, salicylanom, związkom śluzowym, garbnikom, solom mineralnym, karotenowi i witaminie C. Wszystko to sprawia, że fiołek trójbarwny ma właściwości przeciwzapalne, moczopędne i odtruwające, dzięki którym znalazł zastosowanie w leczeniu wielu dolegliwości. Ponieważ ułatwia usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii, przywraca cerze zdrowy i ładny wygląd.

Ziele fiołka trójbarwnego możecie stosować samodzielnie w postaci gotowych herbatek do picia lub w połączeniu z innymi ziołami oczyszczającymi organizm, zwłaszcza z pokrzywą, skrzypem polnym, rumiankiem, mniszkiem lekarskim lub korzeniem cykorii podróżnika. Ziele fiołka wchodzi w skład mieszanek przeciwtrądzikowych, które mają za zadanie pobudzać procesy przemiany materii. Ziele możecie stosować zewnętrznie. Oto moje propozycje (sprawdzone!):

Okład z fiołka trójbarwnego

Łyżkę suszonego ziela zalejcie szklanką wrzątku i pozostawcie pod przykryciem na 15 minut. Po przecedzeniu zamoczcie duży płat gazy w ciepłym naparze, po czym odciśnijcie i połóżcie na umytą skórę pokrytą trądzikiem. Po 10 minutach zdejmijcie okład.

Kąpiel w naparze z fiołka trójbarwnego

Zalejcie 5 szklankami letniej wody 5 łyżek suszonego ziela. Ogrzewajcie do wrzenia i gotujcie pod przykryciem na małym ogniu przez 5 minut, po czym odstawcie na kwadrans. Przecedźcie do wanny z ciepłą wodą i zanurzcie się w kąpieli na 10-15 minut. Zamiast spłukiwać skóry czystą wodą, delikatnie osuszcie ją ręcznikiem.

Oczar wirginijski na trądzik

Oczar wirginijski nazywano „świętą rośliną”. Do celów leczniczych wykorzystuje się jego liście i korę, które zawierają garbniki, flawonoidy, gorycze, saponiny, leukoantycyjanidyny, kwas galusowy i olejek eteryczny. Bogactwo tych substancji działa na skórę ściągająco i przeciwzapalnie oraz przyspiesza gojenie podrażnień i wyprysków.

Oczar wirginijski jest dodawany do wielu kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry trądzikowej i ze skłonnością do przetłuszczania, na przykład toników i kremów, ponieważ zwęża rozszerzone pory i usuwa nadmiar sebum. Ponadto działa tonizująco oraz przyspiesza gojenie podrażnień i wyprysków.

Oto mój przepis na tonik z oczaru wirginijskiego:

Zalejcie szklanką ciepłej wody łyżkę kory oczaru wirginijskiego i powoli, pod przykryciem, doprowadźcie do wrzenia. Odstawcie, a gdy przestygnie, przecedźcie. Tonik stosujcie do przemywania skóry po jej wcześniejszym umyciu.

A Wy sprawdzałyście, jak zioła działają na trądzik? Jeżeli tak, które z nich polecacie? Dajcie znać w komentarzach!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *