Pielęgnacja suchej skóry. 10 zasad, które musisz znać!


pielęgnacja suchej skóry

Od lat mam suchą skórę. Nie wiem, czy to jakaś genetyczna predyspozycja do utraty nawilżenia, czy może nadal nie trafiłam na idealny zestaw kosmetyków dla mnie. Mam wrażenie, że pielęgnacja suchej skóry jest po prostu trudniejsza, bo dużo jest takich rzeczy, które mogą ją przesuszać, a jednocześnie mało takich, które poprawiłyby jej stan nawilżenia. Trudno o zachowanie równowagi.

I właśnie o tym chciałabym dzisiaj wam opowiedzieć, bo wiem, że nie tylko ja mam problem z suchą skórą. A skoro jest to powszechne zjawisko, to ten post może się przydać wielu osobom.

Sucha skóra. Czyli jaka?

Cienka, wrażliwa, podatna na wszelkie podrażnienia. Suchość to po prostu brak odpowiedniego nawilżenia. Jeśli skórze brakuje wody, to wtedy staje się właśnie bardziej ściągnięta, matowa i szorstka. Żeby tego było mało, to sucha skóra starzeje się najszybciej ze wszystkich czterech podstawowych typów skóry (najwolniej starzeje się cera tłusta, ale ona ma za to sporo innych problemów np. trądzik).

Co ciekawe, dużo częściej suchą skórę mają blondynki o jasnej cerze. Oraz kobiety powyżej 40. roku życia, bo skóra niestety traci nawilżenie wraz z wiekiem. I to całkowicie naturalne, chociaż dla nas problematyczne. Bo niestety sucha skóra wymaga zupełnie innej pielęgnacji.

Jak dbać o skórę suchą?

Skoro jest sucha, to wymaga nawilżenia. I z tym nie mam zamiaru się kłócić, bo to oczywista oczywistość. Czym nawilżać skórę opowiem wam nieco niżej (przescrollujcie na dół). W tym miejscu chciałabym zaapelować do was o to, że nie na samych kosmetykach nawilżających powinna się opierać pielęgnacja suchej skóry!

Wyróżniamy dwa rodzaje składników:

  • humektanty, czyli składniki wiążące wodę w skórze;
  • oraz emolienty, czyli substancje zatrzymujące wodę wewnątrz.

Każda osoba, która ma problem z utrzymaniem prawidłowego nawilżenia skóry, powinna o tym pamiętać. Co nam po tym, że nawilżymy skórę setką humektantów, skoro ta woda bardzo szybko ze skóry ucieknie, z uwagi na brak ochrony. Naturalnie tę funkcję pełni bariera hydrolipidowa, którą jednak zmywamy wraz z makijażem i podczas codziennego mycia twarzy. Musimy ją odbudowywać, a najlepiej zrobić to właśnie stosując emolienty. Ich listę też wklejam wam nieco niżej.

Czym nawilżać skórę?

Wspomnianymi humektantami, czyli higroskopijnymi substancjami, które potrafią wiązać cząsteczki wody i zatrzymywać je w skórze. Znajdziemy je w wielu kremach do twarzy, maskach, mgiełkach, a także ampułkach i innych bardziej specjalistycznych kosmetykach. Tylko że najczęściej nie mamy pojęcia, co tak naprawdę w danym kosmetyku działa na korzyść nawilżenia naszej skóry. Czas dokładnie prześledzić skład kosmetyków, po które sięgamy, bo to od składników zależy nawilżenie naszej skóry.

Składniki nawilżające, których warto szukać w kosmetykach:

  • aloes np. sok z jego liści;
  • naturalny miód;
  • kwas hialuronowy;
  • mocznik (często spotykany w kremach do rąk na zimę);
  • d-pantenol in. prowitamina B5;
  • gliceryna, choć niektórzy przed nią ostrzegają;
  • piroglutaminian sodowy (PCA);
  • kwas mlekowy;
  • glikol propylenowy.

Jakie składniki zapobiegają utracie nawilżenia?

Oczywiście emolienty, czyli substancje, które tworzą na powierzchni skóry warstwę ochronną i zapobiegają utracie nawilżenia. Można powiedzieć, że one najlepiej działają w duecie właśnie z wymienionymi wyżej humektantami – najpierw nawilżamy np. kwasem hialuronowym, a potem zatrzymujemy uzyskany efekt za pomocą emolientu. Jak szukać emolientów w składzie kosmetyków? W INCI.

Składniki kosmetyków zapobiegające utracie nawilżenia skóry:

  • alkohole tłuszczowe (Cetearyl/Cetyl/Stearyl Alcohol),
  • silikony,
  • woski np. pszczeli,
  • naturalne masła roślinne np. shea, mango,
  • ponad 100 olejków roślinnych,
  • trójglicerydy.

Emolientami bywają też czasami nazywane środki używane w kosmetyce do natłuszczania i zmiękczania skóry, a pośrednio do zachowania prawidłowego nawilżenia. Są to różnego rodzaju oliwki, lotiony, kremy, balsamy oraz maści. Wszystko, co ma nieco tłustszą konsystencję, prawdopodobnie zawiera emolienty.

10 zasad dbania o suchą skórę

Na koniec mała ściągawka, czyli zasady prawidłowej pielęgnacji skóry w skrótowym wypunktowaniu. Wiem, że większość osób szuka na blogach właśnie takich list podsumowujących, więc oto jest i ona. Jeśli macie suchą skórę, to koniecznie pamiętajcie o tych zasadach.

Jak dbać o suchą skórę? Pamiętaj, że:

  1. Trzeba zarówno nawilżać skórę, jak i ją ochraniać przed utratą wody.
  2. Należy dopasowywać pielęgnację do pory roku (zimą ważniejsza jest ochrona).
  3. Kosmetyki do mycia powinny być delikatne, aby dodatkowo nie wysuszać.
  4. Nie wolno zostawiać skóry po kąpieli bez balsamu lub kremu.
  5. Trzeba ochraniać skórę przed słońcem, bo ono również wysusza.
  6. Warto czasami zafundować skórze nawilżenie w salonie urody.
  7. Naturalne olejki mogą pomóc słabo nawilżonej skórze.
  8. Jeśli używasz pilingów, to tylko delikatnych, a nie gruboziarnistych.
  9. Gorące kąpiele mogą przyspieszać odwadnianie skóry, więc warto je ograniczać.
  10. Liczy się też sposób odżywiania i nawadnianie organizmu od wewnątrz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *