Prawie wszystko, co chciałabyś wiedzieć o swojej skórze


skóra

Powitać!

Skóra jest największym organem człowieka. Skrywa w sobie wiele tajemnic, których być może nigdy nie poznamy. Na szczęście wiemy o niej tyle, żeby dobrać odpowiednią pielęgnację i ochronić ją przed słońcem lub zimnem. Co jeszcze o skórze chciałabyś wiedzieć?

Emocje a skóra

Jak się okazuje emocje mają ogromny wpływ na kondycję skóry. Nasz największy organ reaguje na stres, zawstydzenie lub strach. Zmienia się też w związku z tym, jaki styl życia prowadzimy. Jeśli nie nawilżasz i nie dostarczasz jej odpowiedniej ilości składników, staje się sucha i poszarzała. Czy wiedziałaś, że skóra reaguje także na niektóre choroby psychiczne i zmiany nastroju, takie jak depresja, przygnębienie, apatia? Mogą się na niej wtedy pojawić trądzik, łuszczyca, a nawet AZS.

Słońce a skóra

Z jednej strony szkodzi, lecz z drugiej zapewnia jej ładny wygląd; wpływa także na funkcjonowanie całego organizmu. Niedobór słońca niekorzystanie wpływa na psychikę, a jego nadmiar wywołuje przebarwienia i zmarszczki. Jeżeli chcesz zapewnić sobie jego odpowiednią dawkę, zastosuj nawilżające kosmetyki i kremy z filtrem UV. Kiedy spacerujesz lub wybierasz się na wakacje w ciepłe kraje, zabierz kapelusz i duże okulary przeciwsłoneczne.

Woda a skóra

Czy zastanawiałaś się kiedyś, dlaczego skóra na dłoniach i stopach marszczy się? W tych miejscach jest bardziej podatna na rogowacenie (jest zatem grubsza). Zawiera także wyższe stężenie soli, które w trakcie dłuższej kąpieli absorbuje wodę, „puchnie” i marszczy się. Co ciekawe, w morskiej słonej wodzie skóra na dłoniach i stopach jest cały czas gładka.

Gęsia skórka

Kiedy się pojawia? Gęsia skórka to reakcja organizmu na zagrożenie. Widziałaś zapewne kota lub psa ze zjeżonym futrem. Zwierzęta zachowują się tak, żeby wydać się większe i groźniejsze. U ludzi jest to jedynie pozostałość po ewolucji, która praktycznie nic nam nie daje. Gęsia skórka powstaje także wtedy, gdy jest nam zimno. Skóra „powiększa się”, żeby zachować odpowiednią temperaturę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *