Reaktywna, wrażliwa czy naczyniowa? Jaki jest typ twojej skóry?


skóra reaktywna

Cześć!

Rozpoznanie rodzaju skóry dla wielu dziewczyn jest bardzo trudne. Zdarza się, że na buzi występują dwa typy, a obstawiany przez ciebie rodzaj cery po skonsultowaniu z dermatologiem lub kosmetyczką okazał się być zupełnie inny. Jeżeli i tobie zdarzają się takie urodowe wpadki, to przeczytaj mój wpis, a dowiesz się, jaki jest typ twojej skóry. Sprawdź także, jakich kosmetyków używać do pielęgnacji cery reaktywnej, wrażliwej i naczyniowej.

Cera reaktywna

Skóra reaktywna intensywnie reaguje na różne czynniki zewnętrzne i wewnętrzne. Świadczy to o zaburzonej funkcji ochronnej cery. Dzieje się tak dlatego, że skóra reaktywna wykazuje dużą nadpobudliwość zakończeń nerwowych, co prowadzi do niskiej tolerancji podczas wystawiania cery na różne warunki atmosferyczne. Każdy rodzaj tej skóry reaguje w inny sposób, np. przez swędzenie, szczypanie, pieczenie, zaczerwienienie lub suchość.

Co pogarsza kondycję cery reaktywnej?

Do czynników uwrażliwiających skórę reaktywną zalicza się:

  • ciepło, zimno, wiatr, promieniowanie UV, zanieczyszczenie powietrza, smog;
  • ciepłe napoje i pikantne potrawy;
  • niektóre tkaniny, twardą wodę, mocne pocieranie ręcznikiem, pot, podpieranie twarzy dłonią;
  • substancje w kosmetykach (witaminę C, kwasy, konserwanty, wysoko stężone wyciągi roślinne);
  • rozszerzone naczynia krwionośne.

Cera reaktywna a cera alergiczna

Cera reaktywna jest często mylona z cerą alergiczną. Aby odróżnić te dwa rodzaje skóry, pod uwagę bierze się czas wystąpienia reakcji od momentu działania czynnika uczulającego. Jeśli objawy wystąpią natychmiast, to mamy do czynienia ze skórą reaktywną. Jeżeli objawy pojawią się po dniu lub dwóch, to nasza cera jest alergiczna. Wtedy warto też udać się do dermatologa, który wie, jak złagodzić pieczenie, wysypkę i zaczerwienienie. Czy te objawy można jakoś złagodzić samemu? Najlepiej sprawdza się jedna zasada: im mniej kosmetyków używasz, tym lepiej. Na cerę nakładaj produkty w minimalnej ilości i nie testuj na swojej skórze nowych kosmetyków.

Cera wrażliwa

Wrażliwość często wynika z odwodnienia cery spowodowanego niewłaściwie prowadzoną pielęgnacją na co dzień. Wrażliwy na bodźce może być każdy inny typ skóry. Sucha skóra ma uszkodzoną barierę ochronną naskórka, co skutkuje nadmiernym odparowaniem wody z jego powierzchni. Skóra tłusta natomiast w wyniku nieprawidłowej pielęgnacji ma zaburzoną barierę hydrolipidową, rozregulowany proces złuszczania i jest podatna na ucieczkę wody.

Skóra wrażliwa jest narażona na uszkodzenia bariery hydrolipidowej, odwodnienie, pieczenie i ściągnięcie oraz działanie różnych czynników zewnętrznych. Aby uniknąć takich niedoskonałości, skórę wrażliwą należy pielęgnować w określony sposób przez cały czas. Co ciekawe na skórę wrażliwą i skórę reaktywną nie wolno nakładać toników. Zarówno składniki, jak i sposób aplikacji podrażniają cerę i wywołują rumień. Najlepszą formą pielęgnacji jest stosowanie wody termalnej i hydrolatów o działaniu przeciwzapalnym i łagodzącym.

Cera naczyniowa

Ten rodzaj skóry charakteryzuje się kruchością naczyń krwionośnych, które reagują na wiele czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Dzieje się tak w przypadku cer płytko unaczynionych i suchych. Skóra naczyniowa jest podatna na zmiany temperatur, promienie słoneczne, stres, alkohol, gorące jedzenie i napoje, pikantne przyprawy. Naczynka krwionośne mogą pękać także pod wpływem wyciskania trądziku lub używania oczyszczających produktów z zawartością kwasów. Nieleczone popękane naczynka krwionośne mogą prowadzić do pojawienia się trądziku różowatego. Aby nie dopuścić do zaostrzenia się objawów, naczynka należy wcześnie wyleczyć. Pomocny może okazać się laser, a w bardzo ciężkich przypadkach – operacja.

Podsumowanie

Tego cera reaktywna, cera wrażliwa i cera naczyniowa nie znoszą:

  • agresywnego i wysuszającego oczyszczania;
  • zmiany temperatur;
  • silnego i podrażniającego peelingu;
  • słońca, wiatru i ujemnych temperatur;
  • suchego powietrza;
  • braku odpowiedniej pielęgnacji w postaci kremu;
  • dużej ilości kwasów w pielęgnacji;
  • produktów z zawartością alkoholu i innych wysuszających składników.

Czy już wiesz, jaką masz skórę?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *