Trądzik u dorosłych – nie taki pospolity, jak myślicie! Jak go zwalczyć?


trądzik wieku dorosłego

Cześć! Jeśli jesteś osobą po 30 roku życia, wciąż cierpisz z powodu wyprysków, wiedz, że wcale nie dotyka ci tzw. trądzik pospolity (acne vulgaris), lecz „niepospolity” (acne tarda), czyli trądzik dorosłych. Czy to różnica? Okazuje się, że tak. Wniosek nasuwa się sam: ten dorosły leczy się inaczej nić pospolity. Jak? Dziś się dowiecie, zapraszam na wpis!

Acne vulgaris ( trądzik pospolity ), a acne tarda ( trądzik dorosłych ) – to samo, ale…inne!

Trądzik wieku młodzieńczego wygląda inaczej. Rodzaj zmian jest w przypadku pospolitej odmiany bardzo…wulgarny. Krostki atakują całą twarz, a nawet ciało, pojawiają się całe ogniska zmian, zainfekowana jest cała buzia. W przypadku trądziku wieku dorosłego zaskórniki są mniej liczne, a razem z bolesnymi grudkami i krostkami pojawiają się też równie bolesne zmiany naciekowe (tak, wiem, jak to brzmi). W cięższej postaci tego trądziku mogę występować pojedyncze guzki w okolicy podbródka lub na czole.
Ponadto w przypadku trądziku pospolitego zmiany skórne pojawiają się głównie w strefie T, w skrajnych postaciach, czyli przy dużym nasileniu na całej twarzy, a u kobiet w dojrzałym wieku w strefie U, czyli najczęściej wokół twarzy. U mnie bywa to nagminnie żuchwa.

Jakie są różnice między trądzikiem różowatym a trądzikiem dorosłych?

Te dwie postacie trądziku są całkiem różne, ponieważ wywoływane są przez nieco inne bakterie. Ponadto w trądziku różowatym guzków właściwie nie ma, ale bardzo mocno widać zaczerwienienie skóry oraz rozszerzone naczynka. W trądziku dorosłych nie ma zmian naczyniowych.

Jakie są przyczyny powstawania trądziku dorosłych?

Jedną z przyczyn jest… (będziecie pewnie zaskoczeni) zapalenie mieszka włosowego. Powoduje ono nieprawidłowe różnicowanie komórek naskórka. Pojawia się nadmiar łoju i oczywiście namnażają się bakterie, a w końcu dochodzi do stanu zapalnego.

Inną przyczyną jest stres. My, dorośli ciągle żyjemy w stresie, właściwie większość z nas przyzwyczaiła się do tego stanu i żyje w permanentnym stresie.
Dlatego cały organizm, a w tym i skóra cierpi. To nadmiar obowiązków zawodowych i rodzinnych, życie w ciągłym biegu, mało snu i wieczne zmęczenie oraz brak czasu an relaks sprawia, że wzrasta poziom kortyzolu i… hm. Trądzik gotowy.

Zaburzenia hormonalne to oczywiście jedno z głównych kryteriów decydujące o trądziku wieku dorosłego. Kolejną przyczyną może być też odstawienie leków antykoncepcyjnych, przy czym trądzik może wówczas pojawiać się NAWET DO 6 MIESIĘCY po zakończeniu ich zażywania.

Zła tolerancja kosmetyków to równie częsty powód zmian skórnych, krostek i infekcji bakteryjnych. wszystko dlatego, że po 25 roku życia zwiększa się wrażliwość naszej skóry na kosmetyki. Uważajcie na silne żele do mycia twarzy.

Paradoks w pielęgnacji cery często polega na złym jej rozpoznaniu. Jeśli skóra się przetłuszcza i świeci, nie zawsze oznacza to, że jest tłusta… często jest to wynik nadmiernej wrażliwości i przesuszenia skóry. Tymczasem my często właśnie wtedy sięgamy po silnie działające kosmetyki antytrądzikowe. To podstawowy błąd w pielęgnacji.

Czy wiecie, że w przypadku trądziku dorosłego często chorują na niego osoby, które odżywiają się zdrowo? Trądzik to bowiem wynik nietolerancji pokarmowych, dlatego jeśli widzicie u siebie problem skórny – warto zrobić dodatkowe badanie i sprawdzić, co możecie, a czego nie możecie jeść.

Jak zwalczyć trądzik wieku dorosłego?

Najlepiej zacząć od wizyty u lekarza. Zapyta Was on o różne aspekty Waszego życia i o pielęgnację cery. Pytania mogą być bardzo szczegółowe.Z całą pewnoscią padnie też pytanie o nawyki żywieniowe. Pamiętajcie też, że lekarz powinien dokładnie obejrzeć i dotknąć skórę.

Na jakie badania szczególnie zwrócić uwagę?

Najważniejsze są badania hormonalne, czyli:

  • androstendion, testosteron, koryzol, DHES,
  • prolaktyna, TSH, FSH, LH,
  • FT4, FT3,
  • SHGB, progesteron, estradiol.

Kolejne będą badania krwi :

  • hsCRP – pokazuje stan zapalny w śródbłonku naczyń;
  • homocysteina – wykazuje przewlekły stan zapalny;
  • glukoza + insulina lub c-peptyd;
  • kwas moczowy, poziom żelaza i ferrytyny.

Ponadto należy, jak już wspomniałam, sprawdzić wszelkie zaburzenia metaboliczne, czyli zrobić test na nietolerancje pokarmowe.

Następny etap to medykamenty, czyli leczenie.
Lekarz może zaproponować nam antybiotyk z grupy tetracyclin – uspokoję Was, że nie są one obowiązkowe i macie oczywiście prawo wyboru.

Ważna jest też regulacja pracy przewodu pokarmowego, czasami pomaga tu po prostu wprowadzenie odpowiednich ziół.

Lekarze często przepisują też pro i prebiotyki, a także zalecają suplementy, które pomogą walce z trądzikiem. Są to głównie kwasy Omega 3, witamina D3 , witamina A, grupa B, witamina E, cynk, selen.

Oczywiście zmiany w pielęgnacji i stosowane domowe kosmetyki są równie ważne i wspierają walkę z krostkami. Do mycia skóry stosujcie zatem preparaty do cery wrażliwej, a nie trądzikowej! Podczas zaleconej przez lekarza kuracji ograniczamy makijaż, przede wszystkim zrezygnujcie ze standardowego podkładu i wykorzystujcie dobroczynne właściwości dobrego kremu BB lub CC. To tyle. Powodzenia w walce z trądzikiem!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *