W jaki sposób dbać o skórę atopową, trądzikową i naczynkową?


jak dbać o skórę problematyczną

No cześć!

Nikt nie ma idealnej cery. Pajączki, trądzik, suche skórki i inne niedoskonałości spędzają nam sen z powiek. Niekiedy pielęgnacja wymaga od nas dużych poświęceń, a efekty i tak nie są zadowalające. Czy można zrobić cokolwiek, żeby pięknie wyglądać? Zawsze! Sprawdź, jak pielęgnować różne typy skóry.

Skóra atopowa

Jest bardzo sucha, szorstka i zaczerwieniona. Osoby z tym schorzeniem cały czas odczuwają swędzenie, szczypanie i pieczenie. Skóra łuszczy się, jest ściągnięta i podatna na podrażnienia. Atopowe zapalnie skóry (AZS) wymaga leczenia w gabinecie lekarskim i stosowania odpowiednich produktów. Choroba uszkadza barierę naskórka, wywołuje nieprzyjemne zmiany skórne i potęguje wrażliwość skóry. Może ujawnić się w każdym wieku, utrzymywać się przez różne okresy i nawracać z różnym nasileniem. Jak złagodzić objawy AZS? Unikaj stosowania detergentów i mydeł, które mogą dodatkowo wysuszać skórę. Zaleca się stosowanie kosmetyków odbudowujących naturalną barierę skóry, bogatych w mocznik i emolienty.

Skóra trądzikowa

Trądzik zazwyczaj pojawia się u nastolatków, jednak coraz częściej dotyka dorosłych osób. Krostki pojawiają się przeważnie w wyniku wahania poziomu hormonów, przyjmowania antykoncepcji, ciąży i uwarunkowań genetycznych. Na twarzy oprócz ropnych wyprysków widoczne są wągry i nadmiar sebum. Trądzik, który nie jest leczony, może prowadzić do trądziku różowatego lub łojotokowego. Jak zadbać o taki rodzaj skóry? Unikaj mocno oczyszczających i wysuszających produktów na bazie alkoholu, nie rób gruboziarnistych peelingów i zrezygnuj z niektórych zabiegów kosmetycznych. Stosuj preparaty łagodzące, nawilżające i antybakteryjne. W miarę możliwości zrezygnuj z makijażu. Niektóre kosmetyki kolorowe mogą zapychać pory skóry i wzmagać trądzik.

Skóra naczynkowa

Na powstawanie tzw. czerwonych pajączków narażone są osoby z delikatną, cienką i wrażliwą cerą. Naczynia krwionośne są bardziej rozszerzone i mniej elastyczne, ich zdolność o kurczenia i rozkurczania się jest ograniczona. Popękane naczynka występują przeważnie u osób po 40. roku życia, kiedy krążenie krwi jest słabsze, a poziom kolagenu mniejszy. Za powstawanie czerwonych pajączków odpowiedzialne są również warunki atmosferyczne, ostre i gorące posiłki, alkohol, dym papierosowy, stres i promieniowanie słoneczne. Jakich kosmetyków używać do pielęgnacji skóry naczynkowej? Wybieraj te z zawartością witaminy C i P, arniki, kasztanowca i miłorzębu. Dzięki nim wzmocnisz ścianki naczyń krwionośnych i zapobiegniesz rumieńcowi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *