5 prostych kroków, jak prawidłowo myć włosy 


Cześć, Dziewczyny! 

Dzisiaj przychodzę do Was z pozoru błahym tematem, który od lat jest nam dobrze znany. Mowa o myciu włosów. Okazuje się, że wiele z nas robi to źle! Ja też należałam do tej grupy. Na szczęście już wiem, jak poprawnie myć włosy. W tym wpisie przedstawię Wam to w 5 prostych krokach. Uwierzcie, że tak mało zmieni Wasze włosy nie do poznania. Okazuje się, że ważniejsza od drogich produktów do pielęgnacji jest….codzienna technika mycia włosów. 

Jak prawidłowo myć włosy? Krok po kroku 

1. Rozwodnienie szamponu 

Pierwszym krokiem w tradycyjnym myciu głowy powinno być rozwodnienie szamponu z wodą. Ja szacuję odpowiednią ilość produktu i nalewam ją do pojemniczka po starej masce. Następnie dolewam do niego kilka kropel wody, zakręcam i mieszam. Po otworzeniu jest dużo piany, którą myję skórę głowy. Dzięki temu szampon nie jest aż tak mocny dla delikatnego skalpu. Zauważyłam, że odkąd tak robię, to włosy dłużej pozostają świeże, a także nie czuję już żadnych podrażnień po myciu.

2. Delikatny masaż 

Skoro już mamy pianę na skórze głowy, to przystępujemy do mycia. Bardzo ważna jest technika! Ma to przypominać delikatny masaż, jakby się używało wcierki. Większość z nas niestety “szoruje” skórę głowy, przez co później włosy są poplątane, a skóra jest podrażniona. Istotne jest także to, że pianę rozprowadzam jedynie na całej powierzchni skóry głowy, ale nie na pasmach włosów na długości (ale do tego przejdę za chwilę).

3. Spłukanie szamponu 

Tutaj jest tylko jedna wątpliwość: jaka woda będzie odpowiednia? Otóż ani gorąca, ani zimna. Szampon (a także wszelkie inne produkty) powinno się spłukiwać letnią wodą, która pięknie domyka łuski włosów, dzięki czemu włosy stają się wygładzone i błyszczące. Gorąca woda natomiast je otwiera, przez co są bardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne. Z kolei zimna woda może doprowadzić do szoku termicznego, skutkiem czego może być przeziębienie.

4. Nałożenie odżywki 

Każde mycie włosów oznacza dla mnie również nałożenie odżywki, bądź maski. Zadaniem szamponu jest jedynie oczyszczenie skóry głowy, nie ma on za dużo innych właściwości. Z kolei za piękne, lśniące, gładkie i miękkie włosy odpowiadają właśnie odżywki i maski. Zawsze mam co najmniej 3 takie produkty i stosuję je zamiennie. Jeśli mam mało czasu, to nakładam odżywkę na zaledwie minutę. Jeśli chcę zapewnić włosom prawdziwe spa to trzymam maskę nawet pół godziny. Starajcie się zawsze po myciu aplikować jakiś produkt odżywczy, to naprawdę poprawi ich kondycję i wygląd.

5. Odciśnięcie nadmiaru wody 

Czy zaraz po umyciu zawijacie włosy w ręcznik? Cóż, też kiedyś tak robiłam! Dopóki nie dowiedziałam się, że przyspiesza to ich przetłuszczanie, a dodatkowo może osłabić cebulki włosowe. To mnie skutecznie zniechęciło do dalszego stosowania tej praktyki. Zamiast tego odciskam nadmiar wody w bawełnianą koszulkę (specjalnie do tego przeznaczoną). Oczywiście możecie też odcisnąć wodę w tradycyjny ręcznik, jednak ten ma dość nierówną strukturę, która może uszkodzić włosy.

Dajcie znać, czy widzicie różnicę w wyglądzie i kondycji Waszych włosów odkąd poprawnie myjecie włosy.

Jeśli macie jeszcze jakieś wskazówki jak prawidłowo myć włosy, to koniecznie podzielcie się nimi w komentarzach <3

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *